Polityka haseł
Tworzenie mocnych haseł jest ważnym elementem polityki bezpieczeństwa informacji i ochrony danych. Poniżej przedstawiamy zalecenia dotyczące tworzenia mocnych haseł, które zabezpieczą dostęp do Twoich danych:
Długość hasła: Hasła muszą mieć co najmniej 14 znaków, lecz rekomendowane jest 20. Tworząc hasło należy skupić się na jego długości, zamiast na złożoności.
Duże i małe litery: Hasło musi zawierać zarówno duże, jak i małe litery. Zalecane jest używanie dużych liter na początku lub w środku słowa, aby utworzyć kombinację.
Cyfry i znaki specjalne: Korzystaj z cyfr oraz znaków specjalnych, takich jak @, $, %, ^. Ich dodanie zwiększa złożoność hasła i utrudnia jego odgadnięcie.
Unikaj oczywistych połączeń oraz słownikowych haseł: Unikaj łatwych do przewidzenia połączeń i używaj kombinacji słów, nie pojedynczych wyrazów ze słownika. Wyrazy możesz również łączyć za pomocą znaków specjalnych.
Unikaj personalnych informacji: Nie używaj personalnych informacji, takich jak imię, nazwisko, daty urodzenia, numeru telefonu itp. jako części hasła.
Unikalne hasła dla różnych kont: Ważne jest, aby nie używać tych samych bądź podobnych haseł do różnych kont. Jeśli jedno z twoich kont zostanie naruszone, unikalne hasła sprawią, że pozostałe konta będą bezpieczne. Zalecane jest również, aby Twoje hasło nie było takie samo jak nazwa użytkownika lub adres e-mail.
Regularna zmiana haseł: Regularnie zmieniaj swoje hasła, co 2-3 miesiące. Regularna zmiana haseł pomaga w minimalizowaniu ryzyka, gdyby któreś z haseł zostało naruszone. Twoje nowe hasło nie może być również takie samo jak Twoje stare hasło.
Twoje hasło nie może być takie samo jak nazwa użytkownika lub adres e-mail
Przestrzeganie powyższych zaleceń pozwoli na tworzenie mocnych haseł, które będą trudne do złamania. Pamiętaj, aby również stosować inne praktyki bezpieczeństwa, takie jak dwuskładnikowe uwierzytelnianie i ostrożność w udostępnianiu informacji osobom trzecim.