Pomoc

Menedżer haseł

Menedżer haseł jest to program, za pomocą którego mamy możliwość przechowywania zaszyfrowanych loginów oraz haseł do wszystkich kont bądź serwisów wygodnie w jednym miejscu. Korzystając z programu, nie musimy wpisywać haseł ręczenie ani kopiować i wklejać ich w przeglądarce. Zamiast tego podczas logowań do swoich kont korzystamy z funkcji autouzupełnienia. Pozwala nam to również tworzyć trudniejsze i dłuższe hasła ponieważ jedynym hasłem, które musimy znać, jest wyłącznie hasło do menadżera haseł.

Stworzenie wielu unikalnych haseł i ich zapamiętanie może być uciążliwe i ryzykowne, korzystanie z menadżera haseł ułatwia nam zapamiętywanie i przechowywanie tych danych. Jest to również dodatkowa ochrona i bezpieczeństwo. W sieci jest dostępnych kilka dobrych darmowych programów tego typu. Jednym z nich jest program KeePass.

Ściągając, instalując i uruchamiając po raz pierwszy program, musimy utworzyć tzw. hasło master do nowo utworzonej bazy dostępów. Będzie to również wymagane podczas tworzenia osobnych baz danych.

W głównym menu wybieramy opcje File -> New, określamy miejsce docelowe pliku, w którym to zostanie zapisana baza danych, a następnie wprowadzamy wymagane informacje:

1. Master password - główne hasło wymagane do zalogowania się do bazy z hasłami. Podczas tworzenia hasła pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Utworzone hasło powinno być niesłownikowe, tzn. zawierać małe, wielkie litery, cyfry oraz znaki interpunkcyjne.

2. Potwierdzamy poprawność hasła.

Uwaga: W przypadku, zapomnienia hasła do menadżera, można utracić również wszystkie dane do logowania jakie w nim są przechowywane, ponieważ nie każdy menadżer haseł pozwala przypomnieć hasło główne.

Jeżeli chcemy utworzyć grupę, w głównym menu klikamy opcje Group -> Add group , a następnie w polu name, wprowadzamy nazwę nowej grupy.

W celu dodania nowego dostępu, należy wybrać opcję Entry znajdująca się w głównym menu, a następnie pozycję Add entry:

1. Title - nazwa dostępu,
2. User name - nazwa użytkownika,
3. Password - hasło,
4. Password - powtórzenie wprowadzonego hasła,
5. Quality - w tym miejscu ukazana jest jakość naszego hasła,
6. URL - możliwość wprowadzenia adresu strony, której to dotyczą dane dostępowe,
7. Notes - notatki.

Po wprowadzeniu danych, klikamy opcje OK, w celu dodania nowego dostępu.

W ten sposób hasło zostało dodane do grupy haseł i będzie znajdować się na naszej liście.

Pamiętajmy, że po dodaniu haseł należy koniecznie pamiętać, aby je zapisać, poprzez wybranie opcji File -> Save bądź skrótem klawiszowym Ctrl+S.

 

Posiadając zapisane dane dostępowe w aplikacji KeePass, istnieje możliwość szybkiego zalogowania bez ręcznego wpisywania:

1. Otwieramy stronę/serwis na który chcemy się zalogować oraz wybieramy miejsce, w którym mają zostać wprowadzone dane dostępowe.
2. W programie KeePass wyszukujemy odpowiedni wpis, dokonujemy wyboru poprzez jego kliknięcie, a następnie za pomoca skrótu klawiszowego Ctrl + V dane zostają wprowadzone.

W niektórych przypadkach program KeePass może blokować wpisywanie polskiej litery ą, ponieważ domyślnie skrót klawiaturowy Ctrl+Alt+A jest przypisany do funkcji Auto-Type (Autouzupełnienia). Aby to zmienić, klikamy na opcje Tools znajdującą się w głównym menu, następnie Options.... Dalsze kroki zostały opisane poniżej:

1. Wybieramy zakładkę Integration.
2. W polu Global Auto-Type wpisujemy frazę none.
3. Zatwierdzamy przyciskiem OK.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Zadaj je nam!

Obowiązek informacyjny

Niniejsza Polityka Prywatności określa zasady korzystania z serwisu internetowego oraz informuje o sposobach ochrony prywatności danych osobowych użytkowników serwisu internetowego znajdującego się pod adresem www.iq.pl, zwanego dalej Serwisem.